תמונה מס' 2: היד של איסלאם

איסלאם והשמשתמונה מס' 2: היד של אסלאם

אסלאם מנסה לעצור את השמש ותנועת היד שלה חותכת את התמונה בקו אלכסוני עד שהיא נחצית לשני חלקים כמעט שווים. משמאל למעלה שמיים תכולים ובהירים בלי אף ענן ומימין למטה צמרות עצים נעות ברוח. בין האצבע לאגודל נמצא החלק הבהיר ביותר בתמונה, בין שתי אצבעות אלו שבשינוי תנועה אחת עלולות לכוון אליך ולירות. מבין שתיהן מגיחה כעת שמש לבנה ובוערת. זהו החלק הבוהק והמסנוור ביותר, מפניו מגוננת הנערה בידה. תנועת האגודל מתחברת בדיוק מרבי לזו של העצים הירוקים עד כי נראה שצמרות העצים הכפופות ממשיכות את צמיחת גופה.

ידה של פטמה

ידה המונפת כלפי מעלה כשהיא בגבה אל המצלמה מזכירה לרגע יד אחרת ששורשיה נטועים עמוק באסלאם – ידה של פטמה, בתו של הנביא מוחמד ההופכת לחמסה ענקית שמגוננת עליה בעזרת חמשת אצבעותיה, לוחשת לה ללכת בדרכי אבותיה. בניגוד לאיקרוס, בנו הפזיז של דדלוס מהמיתולוגיה היוונית, אשר לא שהה להנחיות אביו והמריא בתעוזה קרוב מדי אל השמש, היא דווקא מודעת לאכזריותה של השמש הים-תיכונית המסנוורת. זו שמפתה אותה בזוהרה להגביה עוף ולהגשים חלומותיה.בידה היא משרטטת גבול של הגנה, גבול פרטי שאין לו דבר עם הפוליטי שבחוץ. שלושה ורידים נמתחים בגבה של ידה המופנה למצלמה בזעקה אל השמים, כתמרור אנושי של מי שמתאמץ לעצור בגופו את מהלכו של הטבע.

יונת שלום

כמו יונה ענקית שטה ידה של אסלאם בגובה נמוך בלי לעוף רחוק מדי, שומרת על קו תעופה אחיד רק כדי להמשיך לטוס ברגע קפוא אחד של חסד לפני שהשריפה הבוערת של השמש האסלאמית, היהודית, האלוהית הקיצונית הלוהטת תכלה כל חלקה טובה. כי ברגע הבא העצים נראים כהים יותר ומתכופפים נמוך מדי ע"י משב רוח שלא ניתן לעמוד בפניו. בפינה הימנית מבצבצת גדר הפרדה אפורה וקצהו של שער ברזל מתזכר אותנו בששכחנו: בקרקע הבוערת ובגבולותיה.

ואולי זה רק הזמן שהתמונה צולמה בו, אוקטובר 2015 שבשילוב עם הלאום של הנערה שצלמה גורם לי לבחור אותה מבין שאר התמונות והופך אותה למחברת בין האישי לפוליטי. הוא זה שמקפיץ את עיני אל הצבע האדום שבקצה הזרת, תוהה איך שאריות של לק מליל אמש הופכות לטיפות של דם בראשי.

* התמונה צולמה במהלך מפגש שעסק באור וצל בנו ובסביבה הקרובה, כחלק מסדנת צילום והתבוננות בת עשרה מפגשים לנערות ערביות. לוד, אוקטובר 2015.

תמונה מס' 2: היד של איסלאם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s